top of page
Akvapras-2.png

Růženín je růžově zbarvená varianta křemene. Název souvisí s jeho barvou, která připomíná barvu růže. 

 

Výskyt růženínu je obvykle vázán na pegmatity, kde tvoří hnízda v křemenných jádrech. Růženín má většinou světle růžovou barvu, ale může se pohybovat od téměř bílé až po sytě růžovočrvenou. 

 

Jako drahý kámen se zpracovává již velmi dlouho (prsteny, vázičky, číše…). Nejkvalitnější růženíny se nacházejí na ostrově Madagaskar. Další významné lokality jsou v Mosambiku, v Keni, v Namibii a v Brazílii - Minas Gerais. U některých brazilských růženínů je pozorovatelný efekt kočičího oka nebo asterismu. V American Museum of Natural History v New Yorku je uložena koule růženínu o hmostnosti 625 karátů s asterickým efektem. 

 

Růženín se používá jako drahokam pro výrobu šperků - fasetové brusy, kabošony, plastické brusy. Používá se také při výrobě skla a keramiky. 

 

Růženín je již po staletí spojován se spiritualitou a kulturní vírou. Často je označován jako kámen lásky a věří se, že má pozitivní účinky na citovou bolest a vztahové problémy. Přitahuje lásku a pozitivní vztahy do života. Pro tyto vlastnosti se často dává jako kámen pro vyjádření lásky a náklonnosti.

bottom of page